Archives

Categories

Nicki Trice oraz Sanjay na czwartkowej imprezie Whappingz.

Kto jest kim na jamajskiej imprezie?

Czy idąc na wieczorne wyjście ze znajomymi, zastanawiasz się czasem, ile osób dba o to, żeby zapewnić Tobie i Twoim znajomym rozrywkę na wybranej przez Was dyskotece? Zgaduję, że nie – mnie samej nie nachodziły takie refleksje. Moje podejście do tematu zmieniło się wraz z pierwszym dancehallowym wyjazdem na Jamajkę i odkryciem jej nocnego życia.

Jednym z ważnych elementów kultury dancehallowej jest wspólna zabawa, a muzyczne wydarzenia gromadzą każdej nocy wielu mieszkańców (jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to zapraszam tutaj). Do dziś pamiętam moje pierwsze imprezy, kiedy to z zachwytem oglądałam bawiących się ludzi, tworzących atmosferę, której na próżno byłoby szukać gdzie indziej. Jamajka może pochwalić się niezwykle bogatą kulturą muzyczną i taneczną, ze względu na to przemysł rozrywkowy jest tutaj bardzo ważną i rozwiniętą gałęzią gospodarki. Organizacja eventów
w rytmach reggae i dancehallu stanowi źródło utrzymania dla wielu mieszkańców wyspy. 

W tym wpisie przedstawię Wam osoby, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie dancehallową imprezę.

Selektor 

Dba o oprawę muzyczną wieczoru, decydując o tym, jakie utwory zostaną zagrane.

Selektor pełni również rolę „wodzireja” 😛 – opowiada między utworami krótkie historie oraz komentuje to, co dzieje się na imprezie. Selektorzy są znani z tego, że bardzo często gwałtownie przerywają grane piosenki, by wtrącić kilka słów, albo po prostu przekrzykują grającą muzykę. Charyzma i talent selektora do dobierania muzyki decydują o sukcesie imprezy. W głównej mierze to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za dobrą zabawę uczestników wydarzenia. 

Jeden z najbardziej znanych selektorów na Jamajce Boom Boom
Tancerze
Męskie ekipy taneczne 

Tancerze dosyć często łączą się w ekipy. Pojawienie się na imprezie to dla nich okazja nie tylko na dobrą zabawę, ale przede wszystkim możliwość pokazania swoich umiejętności i zdobycia uznania. A im większa rozpoznawalność, tym większa szansa na płatne zlecenia czy zwiększenie zainteresowania udzielanymi przez nich lekcjami tańca. Bywanie na imprezach ma zatem realny wpływ na rozwój kariery tanecznej. W trakcie dancehallowego wieczoru nie raz usłyszmy selektora, który z podziwem będzie wykrzykiwał nazwy ekip tańczących na jego imprezie.

Tancerze solo

Nie wszyscy tancerze są członkami większych ekip, niektórzy działają samodzielnie. Chciałabym tutaj wspomnieć o Cyaan Tiad – tancerzu nadającym swoisty koloryt ulicznym imprezom. Jest on znany z wykorzystywania podczas swojego tańca różnych rekwizytów: parasolki, kasy fiskalnej, kolorowych słuchawek telefonicznych. Stanowi to jego znak rozpoznawczy 🙂 

Tancerki 

Na imprezie nie może zabraknąć tancerek. Duża część z nich specjalizuje się w stylu Dancehall Queen. Różnego rodzaju akrobacje, stanie na głowie, szpagaty, przewroty w przód itp., to nieodłączna część ich tanecznego performance’u. 

Artyści

Muzycy tworzący dancehallowe kawałki często goszczą na ulicznych imprezach. Niektórzy pojawiają się regularnie np. Ding Dong oraz Chi Ching Ching. Obecnie to właśnie oni nagrywają najwięcej piosenek dla nowych dancehallowych kroków, które stają się niezwykle popularne i są powszechnie tańczone przez Jamajczyków. Czasami spotkamy też innych artystów, najczęściej w momencie wydania przez nich nowego singla czy albumu. Artyści płacą selektorom za wylansowanie nowych kawałków. Zdarza im się również zatrudniać tancerzy, którzy tworzą specjalne choreografie promujące nową piosenkę. 

Z artystą Razor B, znanym m.in. z piosenek Hot Up i Up in Deh. Zdjęcie wykonane w 2018 roku na imprezie Up Town Mondays.
Barmani/barmanki

Na imprezie nie może zabraknąć alkoholu, który znajdziemy w ulicznych minibarach. Oczywiście możliwy jest również zakup napojów bezalkoholowych. 

Weedman

Poza alkoholem podczas wieczoru można zakupić marihuanę. Ktoś, kto po raz pierwszy wybierze się na jamajską dancehallową imprezę, może być zaskoczony, w jakiej formie zioło jest sprzedawane (przynajmniej ja byłam 😀 ). Otóż zakupić je możemy u Weedmana – człowieka przechadzającego się wśród imprezowiczów z ususzonymi gałązkami tej rośliny. 

Sprzedawcy przekąsek

Mały głód zawsze można zaspokoić paczką chipsów bananowych, orzeszkami czy lizakiem. Sprzedawcy przekąsek mogą poratować nas również innymi produktami pierwszej potrzeby jak: zapalniczka, bletki, papierosy na sztuki. 

Jerk Chicken Man

Jeśli dopadnie nas większy głód, to możemy liczyć na pysznego kurczaka z grilla, czyli Jerk Chickena. Specjał ten zazwyczaj możemy zakupić przy wejściu na imprezę, czasem załapiemy się również na pyszną zupę, ugotowaną oczywiście na bazie kurczaka 😀 

Fotograf 

Udany wieczór nie może obyć się bez fotografa. Częścią dancehallowej kultury jest moda, a pokazanie się na imprezie w jak najlepszej stylizacji to bardzo istotna sprawa. Strój pomaga się wyróżnić, więc Jamajczycy przykładają bardzo dużą uwagę do swojego wyglądu. Fotograf ma sporo pracy na imprezie. Zdjęcia solo w kilku różnych pozach czy zdjęcia grupowe, to obowiązkowy element dancehallowego melanżu.

Fotografowie często pojawiający się na ulicznych imprezach w Kingston, to między innymi: Brezzy media, Vee Fashion Studios czy Foster Shosts Photos.

Jeśli jesteś ciekawy, jaka moda panuje w dancehallowym świecie, to polecam zajrzeć na ich fanpage. A jeśli wybierzesz się na imprezę w Kingston, to następnego dnia również zajrzyj na ich Facebooka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz w ich galerii również swoje zdjęcie.

Kamerzysta 

Poza fotografem spotkamy również kamerzystę, a czasami kilku. Nagrywają oni przebieg całej imprezy a później udostępniają ją w sieci. Podczas zabawy wiele osób chce mieć swoje 5 minut w świetle kamery – w szczególności dotyczy to tancerzy. Pokazują oni swoje umiejętności taneczne
i wręcz rywalizują między sobą, o to, kto to znajdzie się w centrum uwagi kamerzysty jak najdłużej. Dona Hope (badaczka kultury dancehall) nazwała to zjawisko videoligth syndrom.

Najpopularniejszym kanałem przedstawiającym jamajskie imprezy dancehallowe jest PonDiSpot, który znajdziemy na YouTube’ie. Warto odwiedzić tę stronę i zobaczyć na własne oczy, co dzieje się podczas typowego ulicznego wydarzenia na Jamajce.

Jak widzisz, sporo osób przyczynia się swoją pracą do tego, aby impreza była jak najbardziej udana, a zdanie tak często wymawiane przez Jamajczyków: „Dancehall a mi everything” – nabiera głębszego znaczenia. 

Teraz czas na mały quiz 🙂 

Czy znasz piosenkę Vybz Kartela: Dancehall? Ja mam do tej piosenki spory sentyment, ponieważ teledysk do tego kawałka pojawił się na kilka tygodni przed moim pierwszym wyjazdem na Jamajkę. Pamiętam, jak oglądałam go i wiedziałam, że za niedługo zobaczę na własne oczy czym, tak naprawdę, jest dancehall. Teledysk jest w istocie wideorelacją z typowej jamajskiej imprezy ulicznej. Obejrzyj klip i daj znać w komentarzu czy jesteś w stanie dostrzec na nagraniu osoby, o których napisałam w tym artykule? 

Miłej zabawy 🙂 

Leave a Reply